Site Overlay

W jaki sposób zdobywa się korek?

Korek jest to powierzchowna warstwa kory drzewa, występującego w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Właściwie w północnej części Afryki (Algieria, Maroko, Tunezja), w południowej Francji (Korsyka), we Włoszech. Największe powierzchnie lasy bogate w korek mają w Portugalii, z którego to miejsca pochodzi ponad pięćdziesiąt procent jednorocznej produkcji tego materiału.

Dąb korkowy – co to jest?

Dąb korkowy jest definiowany określeniem rośliny długowiecznej. Średnio żyje 150 lat, aczkolwiek bywają także eksponaty mające 200 lat. Dąb korkowy przez całe swoje życie wytwarza plastyczną korę. Niekorowany, obrasta nią na grubość 25 cm. Kora dostarcza mu obronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i pożarami lasu (korek jest artykułem niełatwopalnym). Kora dębu korkowego składa się z 2 warstw – wewnętrznej i zewnętrznej. Kora wewnętrzna stanowi podstawę, na jakiej każdego roku przyrasta nowiutka kora zewnętrzna, zmieniająca się w tkankę martwą. Pełni ona w takim przypadku rolę izolacji, ochraniającej drzewo przed zmianami temperatury i stratą wody. Właśnie ta cześć kory jest zdejmowana z drzewa bez krzywdy dla jego dalszej egzystencji i stosowana do produkcji materiałów korkowych.
korek tablica

Zdobywanie korka

Idealnym czasem na pozyskiwanie korka jest czas od początku maja do końca sierpnia. W tych miesiącach, korę łatwiej oddzielić od drzewa, nie niszcząc jej, a drzewo szybko się odnawia. Na ogołoconej wówczas, żywej warstwie kory, powstaje dodatkowa, martwa warstwa korka. Pierwszy plon przeprowadza się, gdy drzewo ma 25–30 lat i obwód przynajmniej 60 cm. Następne zbiory można realizować co 9 – 10 lat.
Pozyskiwanie korka zleca się wyłącznie bardzo fachowym pracownikom. Okorowanie realizuje się bez uzycia maszyn, przy zastosowaniu nadzwyczaj ostrych siekier. Najpierw realizowane są 2 nacięcia dookoła pnia, pierwsze tuż nad ziemią, a kolejne poniżej pierwszych konarów oraz dwa, trzy w pionie. Następnie przy użyciu spłaszczonego trzonka siekiery obdziera się korę, subtelnie ją podważając. Po zdjęciu kory zachodzi automatyczne gojenie ran, które trwa ok. 3 miesiące.
korktavle
Otrzymany korek wysusza się i wykorzystuje do wytwórczości przeróżnego typu elementów korkowych, stosowanych przykładowo w przemyśle winiarskim, jak i budowlanym czy wykończeniowym. Duży asortyment rozmaitych produktów z tego naturalnego półproduktu wolno wyszukać pod nazwą korktavle, co świadczy, iż ma on bardzo duże zastosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *