Site Overlay

Zastosowanie korka

Łatwość w pozyskaniu korka, brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz wiele zalet sprawia, że materiał ten stosuje się w różnych gałęziach gospodarki. Liderem na rynku „korkowym” jest niewątpliwie Portugalia, gdyż właśnie tam występuje najwięcej kompleksów leśnych dębu korkowego. Przypuszcza się także, że jest także kolebką powstania tego wspaniałego drzewa, którego produkt ma tak wielki wpływ na wiele dziedzin naszego życia.

Zastosowanie korka

Korek jako surowiec wykorzystywany jest w przemyśle budowlanym, spożywczym, a nawet muzycznym czy przy produkcji dekoracji. Z uwagi na odpowiednie właściwości fizyczne i chemiczne pełni głównie funkcje termoizolacyjne. Początki jego zastosowania sięgają czasów prehistorycznych, gdy elementy korka służyły do produkcji bojek i oznaczania granic akwenów lub spławików w rybołówstwie. Dzisiaj użytkuje się go na szerszą skalę.

Produkty z korka

korki do butelekNajczęściej stosowany jest w winiarstwie i piwowarstwie. Korek do butelek z trunkami doskonale izoluje wysokoprocentowy płyn przed środowiskiem zewnętrznym oraz zapobiega utracie właściwości alkoholu. W wyniku tego, że sprawdza się w tym zakresie doskonale, te najdroższe trunki są zamykane w butelkach z korkiem. Choć hermetyczne zamknięcie, które zapewnia jest także bardzo dobrym rozwiązaniem w przemyśle spożywczym, gdzie służy zamknięcie do pojemników z żywnością. Jednocześnie dzięki swojej lekkości używany jest w rybołówstwie do „zawieszania” sieci w wodzie, które z racji wysokiej nieprzepuszczalności korka unoszą się w toni.
podkładka z korkaW przemyśle budowlanym również przekonano się, że surowiec ten nadaje się do izolacji ścian oraz wykładania podłóg. Dlatego stosuje się go często zamiast mniej wytrzymałego styropianu. Dodatkowym atutem korka jest także jego wytrzymałość oraz neutralność. Może zostać umieszczony w pokoju, gdzie przybywa osoba ze skłonnościami do alergii. termoizolacja surowca sprawia zaś, że nie nagrzewa się a jego lekkość, iż nie nasiąka wilgocią. bojki do sieci wędkarskiejPłyty korkowe to idealny materiał do tworzenia podłóg oraz listew, które nie ulegną zniszczeniu. Wszakże korek nie „starzeje się”, a dodatkowo wykazuje właściwości przeciwdrganiowe.
Jest to surowiec, który cechuje się także obojętnością chemiczną. Dzięki temu stanowi bezpieczny materiał do wyrobu tacek, podkładek czy innych elementów ułatwiających nam funkcjonowanie. Poza tym nie ulega rozkładowi ani procesom gnilnym, przez co nie gromadzą się na nim bakterie czy zarodniki grzybów. Korek może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Jest bezpieczny, odporny a przede wszystkim 100% naturalny, dlatego  ulega recyclingowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *