Site Overlay

Właściwości korka

Korek, czyli surowiec naturalny pochodzący z kory dębu Quercus suber posiada szereg właściwości, które wpłynęły na jego szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Znany jest już z czasów prehistorycznych jako materiał do wyrobu bojek oznaczających granic akwenów, korków czy warstwy izolacyjnych. Pomimo upływu setek lat, nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co sprawia, iż tak doskonale spełnia się w różnych dziedzinach naszego życia?

Właściwości korka

Lekkość

To pierwsza cecha surowca, która zadecydowała o jego wykorzystaniu w starożytnym Rzymie. Dzięki temu, iż budują go martwe komórki wypełnione powietrzem, z odpowiednio grubymi ścianami, korek z łatwością unosi się na wodzie. Nie nasiąka nią, a dodatkowe jego ciężar właściwy jest lżejszy niż cieżar właściwy wody, w wyniku tego nie ulega zatopieniu.

Korki do butelek z rysunkami
Korek posiada szereg niepowtarzalnych właściwości będących zaletami tego materiału
Nieprzepuszczalność

Jak wspomniano powyżej komórki korka są martwe i wypełnione powietrzem. Dodatkowo ściany ich są grube, często zdrewniałe i ściśle do siebie przylegają. Tak konstrukcja tkanki sprawia, że gazy nie mogą przedostać się pomiędzy nimi, co przekłada się na wyjątkową szczelność ów materiału. Dodatkowym istotnym elementem składowym korka jest warstwa suberyny przylegająca do ścian komórek. Czyni ona surowiec odporny na wilgoć, nie przepuszcza wody, co jest zasługą hydrofobowości kwasów tłuszczowych i estrów alkoholi stanowiących jej główny składnik. Co więcej, związki te wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Obojętność chemiczna

Korek jest to surowiec całkowicie naturalny, którego skład chemiczny jest bezpieczny dla zdrowia. Dlatego wykorzystywany jest głównie jako element do zabezpieczenia wysokoprocentowych napoi, płynów, ale również może pozostać w stałym kontakcie z pożywieniem. Istnieje pewne ryzyko psucia się trunków, gdy stosuje się korek z drzew traktowanych pestycydami. Jednak takie przypadki należą do rzadkości.

Termoizolacja

Cechuje się również słabą przewodnością ciepła, co zawdzięcza niskiemu ciężarowi właściwemu. Dzięki temu nadaje się doskonale do budownictwa jako warstwo termoizolacyjna ścian czy podłóg. Pod tym względem jest wydajniejszy niż styropian, nie dopuszcza ciepła z zewnątrz, a jednocześnie to zgromadzone w środku nie zostaje utracone. Ów bezwładność cieplna powoduje, że korek się nie nagrzewa przy zetknięciu z ciałem, a dodatkowo stabilizuje poziom wilgotności powietrza.

Elastyczność

Ta właściwość doskonale sprawdziła się w produkcji wina oraz piwa a także wszelkiego rodzaju butelek do przechowywania płynów. Dzięki swojej elastyczności komórki korka mogą się „ścieśniać” gdy zostaje umieszczony w otworze butelki, a następnie „rozciągać” izolując tym samym jej zawartość od środowiska zewnętrznego.

Trwałość

Ten lekki i z pozoru mało wytrzymały materiał, jest bardzo trwały i nie ulega starzenie przy upływie czasu. Jest także odporny na działanie wysokich temperatur oraz na różne naciski mechaniczne. Z tego powoduje znajduje zastosowanie w laboratoriach, służąc do zamykania kolb i probówek z gorącymi cieczami.

Do zebranych właściwości korka warto także dodać jego elektrostatyczny, co przekłada się na to, iż jest surowcem antyalergicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *