Site Overlay

Lasy korkowe – źródło korka

Korek, znany wodoodporny i lekki surowiec, pozyskiwany jest z unikatowego gatunku rośliny, drzewa korkowego. Dzięki masowej produkcji materiałów z korka, powstały wielkie połacie lasów stanowiących główne źródło ów istotnego surowca.

Dąb korkowy – występowanie

Dąb korkowy (łac. Quercus suber) naturalnie porasta obszary, które zajmowane są zwykle przez inne gatunki rodzaju Quercus, ale także z domieszką sosen czy drzewek oliwnych. Jego występowanie w Europie ogranicza się do stref basenu Morza Śródziemnego, zaś na kontynencie afrykańskim notowany jest na północy, w Algierii, Tunezji oraz Maroku. Szacuje się, że zajmują ponad 2 mln hektarów.
Jako miejsce, z którego wywozi się ta roślin podaje się półwysep iberyjski, bowiem właśnie w Portugalii oraz Hiszpanii występuje najwięcej osobników. Ponadto rośnie także we Włoszech, na Korsyce, Sardynii czy Sycylii oraz w niektórych regionach Francji. Środowisko występowania dębu korkowego cechuje się klimatem podzwrotnikowym, z wilgotną zimą oraz gorącym latem. Pojawia się głównie na wysokości od 300 do 600 m n.p.m., choć czasem obserwowano go także na 1000 m n.p.m.

Dąb korkowy
Dąb korkowy na jednym z obszarów półwyspu iberyjskiego

Charakterystyka gatunku

To wiecznie zielone drzewo, którego wiek może sięgać nawet 250 lat, charakteryzuje się nisko odchodzącymi, poskręcanymi gałęziami, które dorasta do 20 metrów. Jednak średnia wysokość drzew oscyluje poniżej tej wartości. To co wyróżnia dodatkowo gatunek rośliny, to gruba, chropowata kora z licznymi wybrzuszeniami oraz twarde skórzaste liście. Przez to, że nie są one zrzucane, dęby korkowe wraz z innymi gatunkami wiecznie zielonymi tworzą makię czyli formację roślinną powstającą w miejscu twardolistnych kompleksów leśnych. Co ciekawe, drzewa te wydają się rozrastać na szerokość niźli na długość, przez co zajmują większy obszar niż pozostałe dęby. Kwitną zwykle od wczesnej wiosny do początku lata. Żołędzie mają od 2 do 3 cm długości. Dodatkowo wyróżnia je dość wysoka odporność na różne organizmy chorobotwórcze, choć głównym wrogiem rośliny jest mikroskopijny grzyb, Apiognomonia errabunda, który wywołuje plamistość zgorzelową liści.

W Portugalii, gdzie występuje najczęściej, ścinanie drzew dębu korkowego jest nielegalne. Aby to zrobić trzeba mieć specjalne przyzwolenie, i to jedynie w rzadkich przypadkach starzenia się kultury leśnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *