Site Overlay

Charakterystyka korka

Korek to surowiec pozyskiwany z endemicznego dębu korkowego zalesiającego południową Europę oraz północną Afrykę. Pochodzi z zewnętrznych warstw tkanki okrywającej, skąd pozyskiwany jest od maja do sierpnia. Dzięki swoim specyficznym właściwościom znalazł zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Jednak, czy obracając w dłoni korek od wina, podkładkę pod szklankę lub stąpając po podłodze wykonanej z warstwy korkowej zastanawialiśmy się kiedyś czym tak naprawdę jest?

Charakterystyka korka czyli czym tak naprawdę jest

Korek czyli inaczej fellem to w rzeczywistości jednak z warstw tkanki okrywającej roślin. Powstaje u wieloletnich osobników, na skutek przyrostu ich na grubość i wchodzi w skład wtórnej tkanki okrywającej czyli perydermy. Ta zaś zastępuje pierwotne tkanki okrywające, czyli skórkę i korę pierwotną. Obok korka buduje ją także inne tkanki wtórne, jak skórka i tkanka korkotwórcza, choć kluczową rolę w ochronie rośliny odgrywa właśnie przedmiot niniejszego artykułu.

Okorowywanie dębu korkowego
Okorowywanie dębu korkowego (źródło: http://www.corkforest.org)

Korek powstaje na skutek dzielenia się komórek fellogenu (tkanka korkotwórcza), które po jakimś czasie obumierają. Wypełnione powietrzem komórki ściśle do siebie przylegają, a ich ściany są bardzo grube, nierzadko zdrewniałe. Dodatkowo pokrywa je specyficzna warstwa zbudowana z kwasów tłuszczowych i estrów alkoholi zwana suberyną. Skład chemiczny suberyny sprawia, iż jest ona doskonałym termoizolatorem. Ma właściwości hydrofobowe, chroni roślinę przez wilgocią oraz przed wyparowaniem zasobów wody, po drugie wnikaniem do wnętrza mikroorganizmów chorobotwórczych. Istotne jest także jej działanie wzmacniające zapobiegające niekorzystnym działaniom czynników środowiska zewnętrznego.

Ta zewnętrza, wysycona specjalną termoizolacyjną warstwą „powłoka”, odpowiednio zebrana i wysuszona jest następnie wykorzystywana do produkcji różnych lekkich i hydrofobowych materiałów.

Czy korek odrasta?

Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Dlatego też uważa się, że produkty z korka są ekologiczne i nie zagrażające przyrodzie. Pobiera się go właśnie w miesiącach, gdy kora jest najgrubsza i powstaje już olejna warstwa fellemu, tak by mogła zastąpić tą wcześniej oddzieloną od drzewa. Roślina nie jest przez to uszkadzana, a do następnego zbioru należy poczekać od 9 do 12 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *